Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Aktuality » Kapitánka Zrubáková hodnotí tím dievčat do 16 rokov
Kapitánka tímu hráčok do 16 rokov Radka ZRUBÁKOVÁ (na snímke) hodnotí vystúpenie slovenského družstva na ME (Summer Cup). Dievčatá skončili na piatom mieste a postúpili na celosvetové finále juniorského Fed Cupu do Mexika.
Naše družstvo vyžrebovali do kvalifikačnej skupiny, ktorá sa uskutočnila v Rakovníku. Slovensko sa predstavilo v zostave Kristína Schmiedlová, Katarína Strešnáková a Tereza Mihalíková. V skupine sme mali Česko, Srbsko, Taliansko, Poľsko, Dánsko a Izrael.
Vďaka rebríčkovému umiestneniu Kristíny a Kataríny sme ako prvý nasadený tím mali voľné kolo. Potom sme podľa očakávania hrali o postup so Srbkami. Na dvojhry som postavila Kiku a Katku. Oba zápasy boli vyrovnané, plné zvratov. Na jednej aj druhej strane dievčatá
striedali výborné momenty so sériami ľahkých chýb. Hralo sa v 32 stupňovej horúčave. Vždy, keď sa zdalo, že niektorá z hráčok získa prevahu, prišli ľahké chyby.
Nakoniec sa nám podarilo obidva zápasy dotiahnuť do víťazného konca. Na kurte sme strávili šesť hodín. Rozhodli dve – tri lopty v závere oboch dvojhier, ktoré tentoraz boli v náš prospech určite aj vďaka úžasnej bojovnosti našich hráčok. Štvorhru nám po prvom vyhranom sete Srbky skrečovali, jedna z nich nebola po náročnej dvojhre schopná hrať ďalej.
Češka do finále s podaním zospodu
Vo finále sme hrali proti Češkám. Tie v prvom aj druhom kole bojovali hlavne samy so sebou. Ich jednotka Heinová mala problémy so servisom. Napokon podávala zospodu, napriek tomu sa dostali do finále.
Katka po ťažkom dni proti Srbkám, ani Kika proti jednotke Heinovej, ktorá servovala prvé podanie do plachty a druhé na vlastnú polovicu, nakoniec podávala aj zospodu, nepredviedli ideálny výkon, ale za daných okolností to stačilo na víťazstvo v skupine.
Návrat do Leysinu po 28 rokoch
Na finálovú skupinu sme cestovali do švajčiarskeho Leysinu, kde som ako hráčka pred 28 reprezentovala bývalé Československo...
Ako víťazi skupiny sme boli 3. nasadení. Žreb nám prisúdil Francúzky. Do dvojhier som opäť postavila Kiku a Katku. Tá bola zaskočená tlakom súperky, nebola schopná kontrovať a keďže servis nie je jej silnou stránkou, mala pod tlakom slabú úspešnosť prvého podania a robila množstvo dvojchýb. Francúzka si reternom robila priame body. Naša druhá dvojhra bola vyrovnanejšia, ani Kika však nedokázala vytvoriť tlak na útočne hrajúcu súperku. Bola podstatne pomalšia na nohách, a preto si nevedela urobiť pozíciu na údery, ktorými by súperku zatlačila. Aj ju sklamal servis. V dôležitých momentoch, keď mala akú – takú šancu na zvrátenie zápasu, urobila dvojchyby, a tak sme tto stretnutie prehrali. Štvorhru dvojica Schmiedlová, Mihalíková vyhrala a tak bolo konečné skóre 1:2.
V stretnutí o 5. – 8. miesto s Veľkou Britániou som na pozíciu dvojky postavila Terezu Mihalíkovú. Vybojovala prvý bod v troch setoch, druhý s prehľadom pridala Kika a tretí vo štvorhre dvojica Strešnáková, Mihalíková.
Záver v daždi a hmle
0 5. miesto sme v posledný deň hrali proti Slovinkám. Bolo zlé počasie, hmla, chvíľami nebolo vidieť loptu. V dvojhrách nastúpili opäť Tereza a Kristína. Terka síce nezopakovala svoju hru z predošlého dňa, ale v dôležitých chvíľach zabrala. Súperka jej trochu pomohla a viedli sme 1:0. Kika po tesnom prvom sete s prehľadom vyhrala druhý, a tak sme mali po dvojhrách 2:0. N štvorhru opäť nastúpili Terka s Katkou. Prvý set vyhrali, počas druhého sa rozpršalo, no rozhodca bol neoblomný a chcel pokračovať. Na mazľavom povrchu s hmlou pred očami bojovali dievčatá o druhý set, ktorý nakoniec prehrali v tajbrejku. Keďže Terku už od predošlého dňa pobolieval chrbát, za stavu 0:3 v treťom sme naše štvorhru skrečovali.
Názor kapitánky
Čo sa týka kvalifikačných skupín, tie sú trochu o šťastí. V každej skupine sú dva – tri silné tímy. Záleží na tom, ku komu je krajina vyžrebovaná. Hlavne aké rebríčkové postavenie majú hráčky do 16 rokov. Podľa toho sa robí nasadenie.. Stále však platí, že ak chceme postúpiť, musíme zdolať najmenej jeden silný tím. To sa nám aj podarilo.
Vo finálovej skupine sa vždy zíde najmenej šesť veľmi kvalitných tímov a k tomu jeden – dva také, čo majú kvalitnú hráčku. Ale iba jednu, druhé je o čosi slabšia.. Jednotka to utiahne aj v debli, alebo majú kvalitné deblistky a stačí im vyhrať jednu dvojhru. Tak to bolo aj v Leysine.
Je paradoxom, ze tím Česka, napriek herným problémom, ktoré mal v Rakovníku, sa dokázal presadiť proti dobre hrajúcim Francúzkam. Tie však mali v nohách ťažké stretnutie proti Rusku. To Češky využili.
Pohľad na slovenské hráčky
Kristína Schmiedlová určite patrí vo svojom ročníku medzi najlepšie hráčky. Chýba jej trochu viac agresivity v hre, v dôležitých chvíľach zväčša čaká na chybu súperky, ktorá nie vždy príde. Často zatlačí súperku výborným úderom, ale ostane čakať na základnej čiare a tým dá súperke čas na vrátenie sa do hry. Napriek tomu, že má dobrý servis, má mizivé percento úspešnosti prvého a takisto druhá kvalitný servis ju zradí v dôležitých momentoch. Má výborné základné údery, kvalitný servis, musí popracovať na volejoch, prechode dopredu a úspešnosti podania.
Katarína Strešnáková napriek nie veľkému fyzickému fondu si vie zo základnej čiary vytvoriť tlak. Tvorí hru, vied si urobiť body, no pri zdatnejšej súperke, keď treba ísť dopredu a zrýchliť hru, jej to chýba. Podanie je jednoznačná slabina. Je veľkou bojovníčkou a v dôležitých momentoch vie zahrať aj zariskovať.
Tereza Mihalíková má dobrý základ v úderoch aj podaní. Snaží sa hrať celodvorcovú hru, zatiaľ je jej hra dosť nevyrovnaná a zbytočne opatrná. Zahrá výborné lopty, ktorými tlačí súperku a robí si body, vzápätí sa stiahne a začne hrať obranne a robí zbytočné chyby. Často sa jej stáva, že nevie, aké je skóre, potom je ťažké robiť taktiku na základe skóre. Dobrý servis jej pomáha si robiť body pri podaní a zásluhou dobrého pohybu vráti aj ťažké údery, čím núti súperky hrať presnejšie a robiť chyby.
Hráčky utvorili super tím
Myslím, že všetky hráčky v tejto vekovej kategórii majú problém s udržaním konštantného výkonu počas zápasu. Niekedy je to ako na hojdačke. Jednoznačne však môžem skonštatovať, že bez kvalitného podania a schopnosti hrať víťazné údery sa už v tejto kategórii nedá presadiť. Zatiaľ je v ich hre veľa nevynútených chýb.
Naše dievčatá utvorili super tím, mali v ňom pohodu a aj vďaka tomu sme obsadili 5. miesto a postúpili na celosvetové finále juniorského Fed Cupu do Mexika.
Masaryk finalistom vo štvorhre na turnaji ITF 2 vo Francúzsku
Tomáš Masaryk (na snímke vpravo) si pripísal finálovú účasť vo štvorhre na turnaji ITF 2 vozíčkarov v kategórii quad. Na podujatí vo francúzskom Loiret tvorili spolu s Britom Gregorym Sladeom najvyššie nasadený pár. Vo veľmi vyrovnanom finále nestačili na argentínsko-francúzsku dvojicu Gonzalo Enrique Lazarte, Justin Michel a podľahli jej 7:5, 4:6, 9-11. V supertajbrejku nevyužili mečbal. Vo dvojhre sa štyridsaťpäťročný hráč prebojoval do semifinále, v ktorom v rovnako napínavom zápase trvajúcom vyše tri hodiny prehral s jednotkou pavúka Altinelom Ugurom z Turecka 5:7, 7:6(2), 7:6(4).
Pokorný s desiatym deblovým titulom na mužskom okruhu ITF
Lukáš Pokorný (na snímke vľavo) získal jubilejný desiaty titul vo štvorhre na mužskom okruhu ITF. Na turnaji WTT M25 v tuniskom Monastire nastupoval po boku Rusa Marata Šaripova, s ktorým tvorili najvyššie nasadený pár. V súboji o titul si mali zmerať sily s turecko-chorvátskymi dvojkami pavúka Yankim Erelom s Admirom Kalenderom, súperi im však na finále nenastúpili. Vo dvojhre vypadol dvadsaťdvaročný zverenec trénera Ľubomíra Kurhajca hneď v úvodnom kole.
Vavrovej turnajové víťazstvo na ITF J100 v Brazílii
Yasmin Vavrová (na snímke vpravo) získala titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J100 v brazílskom meste Salvador. V pozícii najvyššie nasadenej hráčky zvíťazila vo finále nad Brazílčankou Liviou Rodriguesovou Daudovou a zdolala ju 6:2, 1:6, 6:0. Pre sedemnásťročnú zverenku trénerky Zuzany Pátkovej a kondičného Rudolfa Pátka je to druhý singlový titul na juniorskom okruhu ITF, rovnaký počet má na svojom konte v debli.
Farkašová so singlovým titulom na ITF J60 v Maribore
Nikola Farkašová získala titul vo dvojhre na medzinárodnom juniorskom turnaji ITF J60 v slovinskom Maribore. V pozícii druhej nasadenej hráčky zvíťazila vo finále nad štvorkou pavúka Edie Griffithsovou z Veľkej Británie a zdolala ju 6:4, 6:1. Pre štrnásťročnú Farkašovú je to tretí titul vo dvojhre na juniorskom okruhu ITF, všetky získala v tomto roku.
Adamča finalistom dvojhry aj štvorhry na Festivale U12 na Malorke
Martin Adamča úspešne reprezentoval Slovensko na výberovom Festivale hráčov do 12 rokov na španielskom ostrove Malorka. V dvojhre sa v pozícii šestky pavúka prebojoval až do finále, v ktorom nestačil na piateho nasadeného Francúza Arthura Salafu a podľahol mu 6:7(3), 4:6. Vo štvorhre nastupoval po boku Mattea Sansona, v súboji o titul prehrali s britskou dvojicou Frederick Fabricius, Kai Max Hodkinson 3:6, 0:6. Sanson sa prebojoval aj do šťvrťfinále dvojhry.
Šramková kandiduje na ocenenie
Rebecca Šramková si za svoje výkony vyslúžila od Ženskej tenisovej asociácie (WTA) nomináciu na prestížne ocenenie Nováčik roka (Newcomer of the Year 2024). Dvadsaťosemročná tenistka, ktorá mala významný podiel na postupe Sloveniek až do finále Pohára Billie Jean Kingovej, kandiduje na cenu spoločne s Ruskou Erikou Andrejevovou, Zeynep Sönmezovou z Turecka, Britkou Sonay Kartalovou a Novozélanďankou Lulu Sunovou. O držiteľovi ocenenia rozhodnú zástupcovia médií.