Navigácia » Hlavná stránka » Tenis EP » Rozhovory » Turnajov je dosť, kvalita je prvoradá
S Ľubomírom Páleníkom, medzinárodným a športovo-technickým riaditeľom Slovenského tenisového zväzu, hovoríme o nedávnom rokovaní Tennis Europe v Lausanne, na ktorom bol delegátom. Druhú časť rozhovoru sme zamerali na Slovensko. Témou sú turnaje organizované STZ.
Aké kľúčové rozhodnutia urobilo v Lausanne valné zhromaždenie Tennis Europe?
Hoci išlo o štandardný míting, ktorý sa uskutočňuje každý rok, bol významný programom i účasťou zástupcov 38 zo 49 členských krajín. Bola to historicky jedna z najvyšších účastí. Prekvapilo ma, že z najvýznamnejších krajín chýbalo zastúpenie Českého tenisového zväzu. Valné zhromaždenie prijalo Kosovo za novú členskú krajinu, v poradí 50. Od 1. januára 2016 sa budú reprezentácie krajiny zúčastňovať na súťažiach TE. Rozhodnutie nasledovalo po podobnom kroku Medzinárodného olympijského výboru z decembra minulého roka.
Toto valné zhromaždenie sa konalo pred septembrovým snemovaním Medzinárodnej tenisovej federácie, ktoré, ako je známe, bude volebné. Hovorilo sa o budúcich kandidátoch na šéfa svetového tenisu?
Všeobecne sa vie, že Talian Francesco Ricci Bitti končí po 16 rokoch vo funkcii. Európa má zatiaľ dvoch kandidátov na túto funkciu – Španiela Juana Margetsa, výkonného viceprezidenta ITF a Reného Stambacha, prezidenta Švajčiarskej tenisovej federácie. Do 25. mája musia potvrdiť oficiálne svoju kandidatúru. Potom dá výkonný výbor Tennis Europe odporúčanie svojim členom k voľbám. Uvidíme, kto z nich napokon bude kandidovať.
Aké je dnes postavenie Slovenska v Tennis Europe?
Sme rešpektovanou krajinou aj vďaka našim úspechom v mládežníckom tenise. Pravda, nie je jednoduché konkurovať Rusku, či Turecku s 200-tisícovou členskou základňou v juniorskom tenise do 15 rokov . Tennis Europe, ako to na valnom zhromaždení deklaroval prezident Jaques Dupré, je servisná organizácia zameraná na mládežnícke turnaje do 12, 14 a 16 rokov. V ITF je počtom hlasov TE najsilnejšia regionálna organizácia. Krajiny v Tennis Europe sú rozdelené do troch kategórií – A, B, C. V áčku je 10 krajín, vrátane Švajčiarska, ktoré tam pribudlo po tomto valnom zhromaždení. Tieto krajiny majú po 3 hlasy. Krajiny v béčku, ktorých je 18, medzi nimi je aj Slovensko, majú po 2 hlasy a v céčku majú po 1 hlase.
Môže sa Slovensko v blízkej budúcnosti zaradiť do A kategórie?
Zatiaľ je objektívne v B skupine. Teraz žiadalo napríklad Turecko o zaradenie do A kategórie, predstavilo sa veľkou prezentáciou, veľa investuje do tenisu, ale valné zhromaždenie požiadavku zamietlo.
Aké sú, okrem počtu hlasov, výhody vyššej kategórie?
Krajiny vo vyššej kategórii môžu organizovať viac medzinárodných mládežníckych turnajov. My máme limit po 3 turnaje do 12, 14 a 16 rokov. Tento limit napĺňame do 14 a 16 rokov, ale do 12 rokov nevidíme zatiaľ význam organizovať tri turnaje. Na druhej strane však krajiny v A kategórii platia vyšší členský poplatok – 16 500 švajčiarskych frankov, v béčku polovicu.
Je snaha jednotlivých krajín organizovať viac turnajov opodstatnená?
Počet turnajov je dostatočný, ba prevyšuje potreby. Pochopiteľne, všetky krajiny by chceli viac turnajov, ale Tennis Europe chce klásť dôraz na ich kvalitu a nie kvantitu. To je pre organizátorov zvýšená finančná záťaž.
Čosi podobné sa prejavuje aj v profesionálnom tenise. Aká bola diskusia k tejto téme?
Profesionálne turnaje s nižšou dotáciou riadi ITF. Na valnom zhromaždení vystúpil Chris Dent, výkonný riaditeľ profesionálneho tenisu ITF, s prezentáciou plánov na reštrukturalizáciu profesionálnych turnajov ITF, u žien s dotáciou 10 až 100-tisíc, u mužov 10 a 15-tisíc. Pôvodný návrh rátal so zvýšením dotácií od roku 2016 tak, že u mužov by boli najnižšie turnaje s dotáciou 25 000 + hospitality a u žien 15 000 + H. Realizácia je zatiaľ posunutá na rok 2017 tak, že by najnižšia turnajová dotácia bola u mužov aj žien po 15 000 USD. I to by znamenalo pre usporiadateľov zvýšenú finančnú záťaž. Okrem iných som proti tomuto návrhu vystúpil v diskusii aj ja. Na Slovensku je problematické už teraz finančne pokryť a zabezpečiť organizáciu základných turnajov.
Aká bola odozva?
ITF chce podporiť účasť hráčov prostredníctvom hospitality a zvýšením prémií, teda zlepšením ich individuálnych príjmov. Takže všetko smeruje k zvýšeniu dotácií. Prisľúbilo však finančnú pomoc usporiadateľom. Pravda, dnes ešte nie sú známe zdroje, odkiaľ na takúto podporu ITF vezme. Všetko bude závisieť od komunikácie ITF s ATP,WTA a národnými asociáciami.
Odzneli nejaké návrhy o zmenách v najvýznamnejších tímových súťažiach?
Chceli by sme, aby sa udeľovali hráčkam rebríčkové body za Fed Cup aj olympijské hry. Zatiaľ sú body za OH len u mužov a v Davis Cupe len vo svetovej skupine. Hovorili sme o 16-člennej svetovej skupine Fed Cupu, podobne ako je to v Davis Cupe. Problémom je, že WTA nechce pre Fed Cup uvoľniť ďalší týždeň vo svojom kalendári.
Do diania v tenise vstúpila Tennis Integrity Unit (TIU). Hovorilo sa aj o tejto téme?
Pochopiteľne. Rusi sa napríklad zaujímali, či sa medzi sponzorov tenisu (podujatí v gescii ITF) môžu zaradiť stávkové kancelárie. Šéf ITF Ricci Bitti v tejto súvislosti jednoznačne zdôraznil, že ITF prísne dbá na dodržiavanie antidopingového kódexu a pravidiel Tennis Integrity Unit. Momentálne odmieta sponzorstvo stávkových spoločností, tabakových firiem či výrobcov alkoholu.
Prejdime na Slovensko. Je zväz spokojný s počtom a úrovňou medzinárodných turnajov organizovaných u nás?
V súčasnosti máme v mládežníckych kategóriách do 12, 14, 16 a 18 rokov na Slovensku 10 medzinárodných turnajov, ktorých garantom je zväz. Je to maximálny počet, ktorý umožňujú predpisy Medzinárodnej tenisovej federácie a Európskej tenisovej asociácie. Mohli by sme ešte pridať turnaje do 12 rokov. To však nepatrí medzi naše priority. Medzinárodná konfrontácia je finančne náročnejšia a my máme na Slovensku dostatočný počet vyhovujúcich domácich turnajov pre deti do 12 rokov. V kategórii dospelých sa počet medzinárodných turnajov stabilizoval. A to aj vďaka výraznému vstupu usporiadateľských klubov – EMPIRE Trnava, HSC Piešťany, STS Michalovce a TK Vysoké Tatry. STZ ďakuje všetkým usporiadateľom za kvalitne odvedenú prácu a prístup. Turnaje majú vysoký kredit aj u medzinárodných riadiacich organizácií. V rovnakom duchu sa vyjadrujú aj zahraniční účastníci. Na základe schválených kritérií priorít zväz tieto podujatia podporuje (viac o podpore a kritériách...).
Ročne sú v termínovom kalendári STZ stovky domácich turnajov. Koľko sa ich uskutoční na Slovensku? Dá sa vyčísliť suma, ktorou zväz prispieva na ich podporu?
Keď si zoberieme fakty a čísla z roku 2014, uskutočnilo sa 327 turnajov jednotlivcov vo všetkých kategóriách od mladšieho žiactva až po dospelých. V kategóriách 8 až 10-ročných detí bolo 53 podujatí. V kategórii seniorov vo veku 35 až 80 rokov sa uskutočnilo ďalších 23 turnajov jednotlivcov. Takže ich je cez 400. Zväz finančne prispieva na usporiadanie vrcholných domácich podujatí a na prácu regionálnych tenisových zväzov v sume 40 000 € a počtom 10 000 lôpt. Okrem toho organizujeme súťaže družstiev - extraligu, I. a II. ligu a súťaže družstiev mládeže. Významným podujatím, ktoré zväz zastrešuje a organizuje jeho vyvrcholenie v podobe celoslovenského finále, je Detský Davis Cup a Fed Cup s Nadáciu SPP pre deti do 10 rokov. Do súťaží sa zapojilo za desať rokov 15-tisíc detí z celého Slovenska. Každoročne štartuje vyše 150 družstiev.
Hovorili sme o dôraze na kvalitu podujatí na medzinárodnej úrovni. Aká je v tomto smere situácia na Slovensku s domácimi turnajmi?
V posledných rokoch sa ukázalo, že máme dostatočný počet domácich turnajov. Ba v niektorých kategóriách ich počet prevyšuje potreby. A to malo často negatívny vplyv na ich úroveň. Na základe týchto poznatkov prijal zväz už pred rokmi kritériá hodnotenia týchto turnajov. Sú známe a, pochopiteľne, zverejnené. Stali sa základným kritériom pri zaraďovaní turnajov do termínovej listiny. Zároveň STZ optimalizoval počty turnajov v jednotlivých triedach. Kritériá a počty turnajov sú zahrnuté do princípov pri tvorbe termínovej listiny STZ (viac info...). Tá je, spolu s národným rebríčkom, jedným z rozhodujúcich dokumentov zväzu. Športovo-technický úsek dôsledne sleduje a vyhodnocuje každé podujatie. Pracovníci tohto úseku prinášajú svoje poznatky a návrhy na rokovania výkonného výboru STZ a Rady STZ. Len tieto orgány môžu schváliť zmeny športovo-technických predpisov a prijatých princípov. Na stránke STZ sú všetky predpisy a princípy zverejnené. Celé tenisové hnutie sa s nimi môže oboznámiť. Pri ich tvorbe zohrávajú významnú úlohu štyri regionálne zväzy. S ich pracovníkmi zväz úzko spolupracuje.
Slovenský tenisový zväz organizuje najväčšie tenisové podujatie na Slovensku – Slovak Open mužov, turnaj challengerovej série ATP. Má zväz ambíciu usporiadať turnaj ešte vyššej kategórie?
Boli by sme radi, keby sme mohli. Ale v súčasnej ekonomickej situácii nie je reálne nájsť prostriedky na organizáciu podujatia rangu ATP Tour alebo WTA Tour. To je skôr priestor pre súkromné spoločnosti. Priority zväzu sú dlhodobo zamerané na rozvoj tenisu, predovšetkým mládežníckeho tenisu na Slovensku. Na to sústreďujeme svoje prostriedky aj úsilie.
Revolučným prínosom pre tenis a všetky športy boli moderné technológie. Ich využitie zvýšilo informovanosť. Dnes je samozrejmosťou, že má každý športový zväz svoju internetovú stránku. Web STZ prešiel inováciou. Je zväz spokojný s využitím stránky?
Podľa ohlasov z hnutia bolo zavedenie systému etenis veľkým posunom pre celé hnutie. Stránka zohráva významnú úlohu pri informovanosti o slovenskom tenise, činnosť si bez nej už nevieme predstaviť. Hráči, tréneri, rodičia nájdu na stránke www.stz.sk všetky potrebné informácie. Verím, že spokojnosť s jej fungovaním je obojstranná.
Zuzana Wisterová
Rozhovory o tenise - Andrej Martin
V ďalšom pokračovaní relácie Rozhovory o tenise bol hosťom v štúdiu Andrej Martin. Tridsaťštyriročný slovenský tenista sa do súťažného diania vracia po takmer dvojročnej nútenej prestávke, za ktorú môže neúmyselné a nevedomé požitie podporných prostriedkov. Práve o dopingovej kauze, o tom, čo všetko ho naučila a na čo všetko by si profesionálni ale i mladí začínajúci športovci mali dávať pozor a pred čím sa vystríhať, sme sa s Andrejom porozprávali v štúdiu. Hosťom rozhovoru bol aj projektový manažér Slovenského tenisového zväzu Peter Dedík, ktorý sa vo svojej práci venuje aj negatívnym javom v športe, medzi ktoré doping zaraďujeme.
Rozhovor: L. Klein a K. Kučera
V najnovšom vydaní relácie Rozhovory o tenise sme v štúdiu televízie STZ privítali dvoch hostí. Boli nimi Lukáš Klein s trénerom Karolom Kučerom. Rozprávali sme sa o ich staronovej spolupráci, ktorá sa začala od novej sezóny, o ich prvom spoločnom výjazde do Austrálie, kde sa dvadsaťpäťročný hráč Národného tenisového centra prezentoval vynikajúcimi výkonmi. V Brisbane aj na Australian Open sa prebojoval z kvalfikácie do hlavnej súťaže, pričom formu vystupňoval tak, že v druhom kole prvého grandslamového turnaja roka bol veľmi blízko k vyradeniu nasadenej šestky Alexandra Zvereva z Nemecka.
Rozhovory o tenise - Igor Moška
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali generálneho sekretára STZ Igora Mošku. Porozprávali sme sa o blížiacom sa challengerovom turnaji Peugeot Slovak Open, ktorého hlavná súťaž sa začína už v pondelok 9. októbra. Z pozície riaditeľa turnaja nám priblížil zoznam štartujúcich hráčov, udelené voľné karty, prečo sa jeho 24. ročník uskutoční v skoršom termíne a na čo sa tenisoví fanúšikovia v NTC aréne môžu počas jeho priebehu tešiť.
Rozhovory o tenise - Tomáš Masaryk
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise privítali slovenského reprezentanta v tenise na vozíku Tomáša Masaryka. Porozprávali sme sa o jeho športovej kariére profesionálneho futbalistu, o ťažkej autonehode, ktorá ho pripútala na vozík a o jeho nezlomnej vôli a túžbe športovať.
Rozhovory o tenise - Tibor Tóth a Alex Molčan
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v relácii Rozhovory o tenise tentoraz privítali daviscupového kapitána Tibora Tótha a slovenskú singlovú jednotku Alexa Molčana. Spoločne sme sa vrátili k fantastickému vystúpeniu slovenského tímu v stretnutí I. svetovej skupiny proti Grécku, porozprávali sme sa o zlomových momentoch tohto stretnutia, bližšie sme sa pozreli na Alexove víťazstvo nad svetovou päťkou Stefanosom Tsitsipasom a rozobrali sme aj aktuálny formát svetovej mužskej súťaže družstiev. Na záver Alex prezradil, kedy ho na kurte budú môcť vidieť aj domáci fanúšikovia.
Rozhovor s Viktóriou Hrunčákovou
V štúdiu televízie Slovenského tenisového zväzu sme v Rozhovoroch o tenise tentoraz privítali slovenskú reprezentantku v Pohári Billie Jean Kingovej Viktóriu Hrunčákovú. Dvadsaťpäťročná hráčka sa na minulotýždňovom turnaji WTA 250 v Hertogenboschi prebojovala do semifinále dvojhry a po boku Terezy Mihalíkovej aj do finále štvorhry. Nielen o úspešnom ťažení v Holandsku a jej nadchádzajúcich tenisových plánoch, ale aj o voľnočasových aktivitách či cestovaní po turnajoch s trénerom a manželom v jednej osobe nám Viki porozprávala v tomto rozhovore.